http://فرپان

تابلو فرمان

وبلاگ

۱۰ شهریور ۱۳۹۸ 185 بازدید
http://فرپان

یکی از قسمت های اصلی آسانسور که مسئول کنترل و فرمان پیام ها می باشد تابلو فرمان است. در واقع تابلو فرمان مغز کنترل کننده آسانسور است که تمام فرمان ها در آنجا دریافت، بررسی و ارسال می شوند. کلیه قطعات الکترونیکی آسانسور با سیم ها و کابل مخصوص به تابلو فرمان متصل شده و دستورات را از همین طریق به تابلو ارسال می کنند و تابلو فرمان نیز پس از بررسی موارد ایمنی (سری استپ) به موتور دستور حرکت می دهد.

 

انواع تابلو فرمان

به طور کلی انواع تابلو فرمان به چهار دسته زیر تقسیم می شوند:

1_ تابلو های رله ای

2_ دیجیتالی

3_ کنترل کننده برنامه پذیر (PLC)

4_ میکروکنترلری، که این تابلو ها جدید تر از سه مورد دیگر بوده و امروزه فقط از این تابلو ها استفاده می شود و دیگر سه مورد منسوخ شده اند. تابلو های میکروکنترلری خود نیز به دو دسته دو سرعته یا AC2 و تک سرعته یا 3VF (Variable Voltage Variable Frequency) تقسیم می شوند.

 

تابلو های دو سرعته (AC2)

تابلو های دو سرعته همانگونه که از نامشان پیداست برای دو سرعت حرکتی طراحی و برنامه ریزی شده اند و دارای کنتاکتور های دور کند و دور تند هستند، بدین گونه که هنگام حرکت آسانسور، کنتاکتور دور تند جذب شده و آسانسور شروع به حرکت می کند و هنگام نزدیک شدن آسانسور به طبقه احضار شده کنتاکتور دور کند جذب، و پس از رسیدن کابین به لول احضار شده متوقف می شود  . در تابلو های دو سرعته هنگام حرکت، شوک کمی به کابین وارد شده و این شوک توسط مسافران کاملا محسوس می باشد.

 

تابلو فرمان های تک سرعته (3VF)

در تابلو کنترل های 3VF سیستم حرکت کمی متفاوت تر و نرم تر است. در تابلو های 3VF یک درایو کنترل (inverter) به زیر مجموعه تابلو فرمان اضافه می شود که کار این درایو تزریق تدریجی ولتاژ به موتور می باشد و همین امر باعث استارت نرم تر و حرکت بهتر آسانسور می شود. در واقع اگر بخواهیم ساده تر بگوییم زمانی که برق به صورت آنی به موتور می رسد طبیعتا موتور یک باره به گردش افتاده و همین امر سبب بروز شوک می شود، اما زمانی که برق به صورت تدریجی به موتور می رسد، موتور نیز به صورت تدریجی شروع به حرکت و افزایش سرعت کرده و استارت حرکت نرم تر می شود.

 

امروزه در بازار تابلو فرمان های مختلفی بسته به نوع و توان موتور آسانسور و همچنین با مارک های مختلفی از شرکت های سازنده داخلی و یا وارداتی وجود دارد. از معروف ترین برند های تابلو فرمان وارداتی می توان به schindler و thyssen krupp اشاره کرد که معمولا برای پروژه های خاص استفاده می شوند و از رایج ترین برند های تابلو فرمان ساخت داخل می توان به آریان آسانسور، پار کنترل، آرمان فراز پیمان اشاره کرد که از لحاظ کیفی نسب به تابلو های دیگر محبوبیت بیشتری در جامعه آسانسور دارند.

 

چرا تابلو فرمان های ساخت داخل؟

تابلو فرمان های ساخت داخل به دلیل نصب ساده تر، پشتیبانی بهتر، قطعات یدکی فراوان تر و هزینه های نصب کمتر نصبت به انواع وارداتی ارجحیت بیشتری دارند. معدود شرکت هایی هستند که تابلو های خارجی را وارد و ساپورت می کنند و همین امر باعث ایجاد انحصار در فروش و بالا رفتن هزینه های نصب و خدمات پس از فروش می شود. علاوه بر این که پیروی کشور های تولید کننده از قوانین تحریم ها نیز در بالا رفتن هزینه هها سهیم بوده و قطعات یدکی این تابلو ها به سختی وارد می شود. گذشته از کلیه این موارد برخی از برند های تابلو فرمان های ساخت داخل تغریبا دارای کیفیت مطلوبی بوده و پس از گذشت چندین سال تولید می توان گفت امتحان های خود را با موفقیت پشت سر گذاشته اند.

 

 

بخش های مختلف تابلو فرمان

خود تابلو فرمان دارای چندین بخش و برد های مختلفی است که در زیر به قطعات اصلی تشکیل دهنده دو مدل دو سرعته و 3vf تابلو های میکرو کنترلری اشاره خواهیم کرد.

 

 

قطعات اصلی تشکیل دهنده AC2:

1_ ترانس تغذیه و برد فیوز

2_ پل دیود های یک سو کننده (ولتاژ های 24 ولت، ترمز، مگنت درب باز کن)

3_ برد ترمینالی تابلو

4_ برد کنترل فاز و کنترل بار دور کند و تند PUC

5_ برد اصلی تابلو

6_ برد رله اصلی (خروجی برای راه اندازی کنتاکتور ها و خروجی های نمراتور)

7_ ترمینال های ورودی و خروجی تابلو

8_ کلید اصلی و فیوز های حفاظت جریان

 

 

قطعات اصلی تشکیل دهنده 3VF:

در تابلو های 3VF نیز تمام قطعات ذکر شده بالا موجود می باشند فقط همانطور که گفتیم یک درایو نیز به مجموع قطعات بالا اضافه می شود.

البته نا گفته نماند که تابلو فرمان ها دارای آپشن ها ی مختلف و برد های دیگری از جمله برد دایرکت اپروچ و برد های سیستم نجات اضطراری و پک باطری و غیره نیز هستند، ولی این موارد جزو قطعات اصلی تابلو به شمار نمی روند.

 

وظایف اصلی تابلو فرمان

یکی از وضایف اصلی تابلو فرمان پذیرش احضار های آسانسور است. در واقع هر پیغامی که از شستی های احضار آسانسور صادر می شود در تابلو فرمان پذیرش و برسی می شود.

یکی دیگر از وظایف تابلو فرمان تشخیص موقعیت دقیق مکانی کابین در هر لحظه می باشد. تابلو فرمان بر همین اساس به احضار های در خواست شده پاسخ داده و موقعیت مکانی کابین را تغییر می دهد.

از دیگر وظایف تابلو فرمان می توان به نظارت بر کلیه قطعات الکتریکی آسانسور اشاره کرد. برای مثال کنترل باز و بسته شدن درب کابین، سرعت و گردش حرکتی موتور، تشخیص سری ایمنی و غیره اشاره کرد.

اشتراک گذاری Telegram Facebook WhatsApp Twitter

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایت ساز