http://فرپان

 آسانسور هیدرولیک

وبلاگ

۱۰ شهریور ۱۳۹۸ 27873 بازدید
http://فرپان

اختراع اولین آسانسور های هیدرولیکی مربوط به اواخر قرن نوزدهم می شود که در آمریکا مورد استفاده قرار می گرفت. نیرو محرکه این آسانسور ها را آب تامین کرده و این نیرو به کمک جک و سیم بکسل ها باعث حرکت کابین می شد . پس از گذشت سال ها آسانسور های هیدرولیک مورد توجه دیگر کشور های تولید کننده صنعتی قرار گرفت و روز به روز توسعه یافته و به آسانسور های غول پیکر توناژ بالای امروزی تبدیل شد.

 

اما سوال اینکه چرا این نوع آسانسور ها آسانسور هیدرولیک نام گرفت؟

برای پاسخ بهتر به این سوال باید اول با کلمه هیدرولیک آشنا شویم. هیدرولیک علمی است که به بررسی روش های انتقال نیرو به کمک سیالات (مایعات) می پردازد. به بیانی ساده تر هیدرولیک به فنی گفته می شود که انتقال و تبدیل نیرو را به وسیله مایعات (معمولا روغن) انجام دهد. آسانسور هیدرولیک نیز همانطور که از نامش پیداست با فشار روغن و به کمک جک و پیستون های بالا برنده با عث حرکت کابین شده و کابین را در راستای ریل ها به حرکت در می آورد. در آسانسور های هیدرولیک نیروی مورد نیاز برای حرکت کابین از طریق پمپاژ روغن از پاور یونیت به داخل جک و پیستون تامین می شود. همانطور که می دانید در آسانسور های هیدرولیک دیگر خبری از موتور و گیربکس نیست و در واقع الکتروموتور داخل پاور یونیت همان نقش موتور در آسانسور هیدرولیک را دارد. آسانسورهای هیدرولیک دارای قطعات زیاد و انواع مختلف، با طراحی و اجراهای مختلفی هستند و سیستم جک بندی آنها را به روش های زیادی می توان طراحی و اجرا کرد که در اینجا به چند روش رایج اشاره خواهیم کرد. با این تفاسیر در ساده ترین حالت، یک آسانسور هیدرولیک تشکیل شده از جک، پاور یونیت و تابلو کنترل است که به صورت جک از زیر مستقیم طراحی و اجرا شده باشد. اجرای آسانسور های هیدرولیک دارای دو دسته کلی جک مستقیم و جک غیر مستقیم می باشد. در اجرای جک مستقیم آسانسور های هیدرولیک می توان به جک مستقیم از زیر، جک دوبل مستقیم از زیر, جک مستقیم از کنار, جک دوبل مستقیم از کنار, و در جک های غیر مستقیم می توان به جک غیر مستقیم از کنار و جک دوبل غیر مستقیم از کنار اشاره کرد.

 

قبل از اینکه به توضیح موارد بالا بپردازیم اول باید با جک مستقیم و غیر مستقیم آشنا شویم.

جک مستقیم (1:1)

جک مستقیم به جکی گفته می شود که مستقیما و بدون هیچ واسطه ای به کاراسلینگ یا یوک کابین متصل می شود. به جک های مستقیم سیستم یک به یک می گویند زیرا سرعت حرکت جک با سرعت حرکت کابین یکسان بوده و با یک سرعت حرکت می کنند.

جک غیر مستقیم (1:2) 

جک غیر مستقیم به جکی گفته می شود که به صورت غیر مستقیم به کاراسلینگ یا یوک کابین متصل شده باشد که این کار معمولا با سیم بکسل و فلکه هرزگرد انجام می شود. در سیستم های جک غیر مستقسم نسبت سرعت های حرکتی جک به کابین یک به دو می باشد. یعنی سرعت حرکت جک نصف سرعت حرکت کابین، یا به عبارتی سرعت حرکت کابین دوبرابر سرعت حرکت جک است. به عنوان مثال اگر سرعت حرکت جک 0.25 متر بر ثانیه باشد، سرعت حرکت کابین 0.5 متر بر ثانیه خواهد بود.

 

انواع جک مستقیم

جک مستقیم از زیر: در اجرای جک مستقیم از زیر، همانطور که از نامش پیداست جک به صورت مستقیم از زیر به مرکز یوک کابین متصل می شود. در اجرای جک مستقیم از زیرباید توجه داشت که جک دقیقا در مرکز کار اسلینگ یا یوک کابین نصب شود تا وزن وارده بر جک از هر طرف یکسان بوده تا به مرور زمان باعث کج شدن و به هم خوردن تراز جک نشود.

جک دوبل مستقیم از زیر: این سیستم جک بندی معمولا برای آسانسور های کارگاهی بار بر توناژ بالا و یا خودرو بر نصب می شود و ظرفیت آنها به دلیل وجود دو جک بالا تر بوده و بار بیشتری را می توانند تحمل کنند. در سیستم جک مستقیم دوبل از زیر, جک ها در مجاور یکدیگر و زیر یوک یا کابین نصب شده و به صورت مستقیم و بدون واسطه با یوک بالا و پایین می شوند.

جک مستقیم از کنار: در اجرای جک مستقیم از کنار، جک به صورت مستقیم اما از کنار کابین به کاراسلینگ متصل می شود. به سیستم جک از کنار سیستم لیفتراکی نیز گفته می شود. زیرا کاراسلینگ این سیستم شبیه به چنگک لیفتراک بوده و کابین روی آن قرار گرفته و حرکت می کند.

جک دوبل مستقیم از کنار: این سیستم نیز دقیقا همانند جک دوبل از زیر می باشد فقط با این تفاوت که در اینجا جک ها در کنار کابین و روبروی یکدیگر قرار می گیرند و مستقیما به یوک متصل می شوند.

 

انواع جک غیر مستقیم (1:2)

جک غیر مستقیم از کنار: در سیستم جک غیر مستقیم از کنار، جک به طور غیر مستقیم و به کمک سیم بکسل ها به کاراسلینگ متصل می شود. بدین صورت که روی جک فلکه هرزگردی قرار می گیرد و سیم بکسل ها از یک طرف در پایین چاهک به فیکسینگ کنار جک فیکس شده و پس از عبور از شیار فلکه هرزگرد به زیر کاراسلینگ کابین متصل می شود.

جک دوبل غیر مستقیم از کنار: سیستم جک دوبل غیر مستقیم از کنار نیز مانند تک جک غیر مستقیم از کنار است با این تفاوت که در اینجا دو جک در دو سمت یوک و به صورت قرینه یکدیگر قرار دارند و در طرف روی جک ها فلکه هرزگرد و سیم بکسل های فیکس شده مربوط به همان طرف وجود دارد. ناگفته نماند که ظرفیت و قدرت این سیستم جک بندی نسبت به تک جک بالا تر بوده و بیشتر برای آسانسور های بار بر و خودرو بر طراحی می شوند.

اشتراک گذاری Telegram Facebook WhatsApp Twitter

دیدگاه خود را بیان کنید

  1. Hello there! Would you mind if I share your
    blog with my twitter group? There’s a lot of folks that I
    think would really enjoy your content. Please let me know.
    Cheers

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایت ساز